ua en ru

ЄС хоче зобов'язати операторів ГТС продавати транспортні потужності на аукціонах на строк до 15 років

ЄС знову міняє порядок доступу до своїх газопроводів, від якого багато в чому залежить експорт газу РФ. Цього разу обговорюється введення механізму аукціонів на потужності по прокачуванню, що покликане підсилити конкуренцію постачальників газу. По суті, те ж пропонує і РФ для забезпечення повного доступу "Газпрому" до газопроводу OPAL, по якому йде газ з Nord Stream. Тут монополія не чекає конкурентів. Але якщо аукціони будуть застосовані в проекті газопроводу South Stream, "Газпром" може втратити частину його потужностей.

ЄС знову міняє порядок доступу до своїх газопроводів, від якого багато в чому залежить експорт газу РФ. Цього разу обговорюється введення механізму аукціонів на потужності по прокачуванню, що покликане підсилити конкуренцію постачальників газу. По суті, те ж пропонує і РФ для забезпечення повного доступу "Газпрому" до газопроводу OPAL, по якому йде газ з Nord Stream. Тут монополія не чекає конкурентів. Але якщо аукціони будуть застосовані в проекті газопроводу South Stream, "Газпром" може втратити частину його потужностей. Про це пише видання "Комерсант".

Об'єднання європейських операторів газотранспортних систем (ENTSOG) і Єврокомісія (ЄК) готують законопроект, що зобов'язує операторів газотранспортних систем (ГТС) в Євросоюзі продавати на щорічних аукціонах транспортні потужності трубопроводів на строк до 15 років, повідомило агентство Platts. Проект розробляється в рамках антимонопольного Третього енергопакету, його вже схвалила рада ЄС. Закон може бути ухвалений у вересні і запрацювати з листопада 2015 року, а аукціони повинні початися з березня 2016 року. У ЄК вчора уточнили, що завдання документа - зробити доступ до мереж прозорим і недискримінаційним. Він також зробить прозорішою саму торгівлю газом в Євросоюзі, уточнили в ЄК.

Зараз за нормами Третього енергопакету власники і оператори трубопроводів повинні резервувати потужності для декількох постачальників. Але, як говорять джерела на європейському ринку, механізми регулювання цієї норми раніше були відсутні. Зараз доступ нових постачальників заявний, аукціони поставлять норму на ринкові рейки, вважають вони.

Читайте також: "Газпром" розмістив евробонди 32-ої серії на 900 млн євро під 3,7% річних

Майже такий же механізм пропонувала ЄС Росія. Зараз "Газпром" зобов'язаний віддати на ринок половину потужностей газопроводу OPAL (наземне відведення від Nord Stream). У червні глава Міненерго Олександр Новак заявив, що РФ пропонує ЄК виставляти половину потужностей OPAL на аукціон, але за відсутності сторонніх претендентів їх зможе отримати "Газпром". Міністр запевняв, що такий варіант є компромісом і влаштовує Європу. Остаточно домовитися поки не вдалося, переговори продовжаться в кінці липня. Вчора заступник міністра енергетики Анатолій Яновський підтвердив, що пропозиція РФ "робилася виходячи із законодавчих ініціатив ЄС". Джерела в "Газпромі" говорили, що монополія згодна з пропозицією виставляти OPAL на аукціон. Вчора там відмовилися від коментарів. Але джерела пояснювали, що приводом з боку ЄК обмежувати доступ "Газпрому" до потужностей OPAL була не тільки вимога знайти сторонніх постачальників, але і небезпека домінування монополії в Чехії.