ua en ru

Єврокомісія вважає можливим мінімізувати негативний ефект у разі припинення постачань російського газу

Європейська комісія вважає можливим мінімізувати негативний ефект в разі припинення поставок російського газу цієї зими.

Європейська комісія вважає можливим мінімізувати негативний ефект в разі припинення поставок російського газу цієї зими. Про це йдеться в комюніке для Європарламенту та Ради ЄС про готовність до можливого припинення поставок газу, представленим Комісією сьогодні, передає ЄС-плюс.

"На сьогодні тільки одна країна-член ЄС буде не в змозі забезпечити постачання газу для потреб найбільш уразливих споживачів - домашніх господарств в разі припинення поставок російського газу. Це - Естонія", - заявив сьогодні в Брюсселі представник комісії.

При цьому він зазначив, що оцінка ситуації проводилася на випадок можливого припинення поставок всього російського газу по всім можливим маршрутами на період до 6 місяців.

У представленому комюніке комісія підготувала низку рекомендацій щодо короткострокових заходів, які можуть бути вжиті для зменшення можливого негативного ефекту від припинення поставок газу.

Єврокомісія, зокрема, вважає за необхідне активізувати роботу ринку, в тому числі, шляхом посилення можливостей для поставок газу за існуючими з'єднувальним газопроводів між країнами-членами ЄС, а також шляхом скасування обмежень на транскордонну торгівлю. Крім того, комісія вважає важливим оптимізувати використання підземних сховищ газу, в тому числі, шляхом встановлення преференційних тарифів на закачування газу у сховища. Єврокомісія також порекомендувала забезпечити своєчасну реалізацію інфраструктурних проектів, в тому числі терміналів для прийому сжижженного газу в Литві і Польщі, газопроводу між Словаччиною і Угорщиною.

Другий набір заходів стосується чіткого визначення припинення роботи ринкових механізмів та введення надзвичайних заходів. Єврокомісія, зокрема, вважає за необхідне забезпечити реалізацію положень регулювання ЄС про безпеку газових постачань, у тому числі, що стосується забезпечення газом найбільш уразливих споживачів - домогосподарств. Крім того, комісія вважає важливим максимізувати можливість переходу на альтернативні джерела енергетики в разі припинення поставок російського газу, а також реалізувати ряд короткострокових заходів, спрямованих на підвищення енергоефективності та скорочення споживання газу, посилити роль регуляторів до критичних ситуаціях.

Єврокомісія також пропонує низку заходів з координації і співробітництва в терміновому плануванні і можливе втручання в роботу ринку, зокрема, шляхом розвитку регіонального співробітництва у сфері безпеки поставок газу, посилення прозорості роботи ринку, більш активного використання можливостей газової координаційної групи ЄС та співробітництва з країнами, що не входять в ЄС.

Нагадаємо, раніше міністр енергетики Росії Олександр Новак пригрозив Європі перебоями в постачаннях газу в разі продовження реверсу в Україну.