ua en ru

Україна і Росія відпрацювали реальний варіант забезпечення сталого транзиту газу до Європи, - Бойко

На зустрічі прем'єр-міністра України Миколи Азарова і глави уряду Росії Дмитра Мєдвєдєва у Сочі відбулася зустріч керівництва "НАК Нафтогазу" і "Газпрому",, на яґкій був відпрацьований реальний варіант забезпечення сталого транзиту газу по Європи. Про це заявив віце-прем'єр-міністр України Юрій Бойко

На зустрічі прем'єр-міністра України Миколи Азарова і глави уряду Росії Дмитра Мєдвєдєва у Сочі відбулася зустріч керівництва "НАК Нафтогазу" і "Газпрому",, на яґкій був відпрацьований реальний варіант забезпечення сталого транзиту газу по Європи. Про це заявив віце-прем'єр-міністр України Юрій Бойко в ефірі "5 каналу".

"Дійсно, була зустріч (у Сочі) на рівні керівників "НАК Нафтогазу" і "Газпрому", і дуже важливо, що є розуміння, що попри всі наші напружені стосунки у цій сфері: і відносно контракту, і відносно гарантій транзиту, - є спільне розуміння, що потрібно знайти модель, яка дозволить забезпечити сталий транзит і не допустити катаклізмів по Європі. Тому на мій погляд, відпрацьований реальний життєздатний варіант, яким чином нам пройти без якихось проблем", - заявив Бойко.

Читайте також: Україна за І півріччя зменшила транзит газу до країн Західної Європи на 10,5%

Нагадаємо, що за підсумками півріччя Україна зменшила транзит газу до країн Західної Європи, в порівнянні з аналогічним періодом 2012, на 10,5% - до 38 млрд 226,82 млн куб. м.

За 6 місяців 2013 р. в газотранспортну систему України з Російської Федерації надійшло 10,3 млрд куб. м. природного газу, що на 35% (або 5,6 млрд куб. м) менше показників аналогічного періоду минулого року.

Зниження транзиту російського газу через територію України пов'язане з запуском транзитних потужностей в обхід нашої країни. Росія вже запустила газопровід "Північний потік", в 2015 р. почнеться будівництво "Південного потоку". Ці газопроводи в РФ розглядають як одну з можливостей зменшення значення української ГТС у поставках газу європейським споживачам. Зокрема, в "Газпромі" мають намір після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки) звести значення української ГТС в транзиті російського газу до нуля.

У 11-річному угоді про транзит, яке в 2009 р. підписали "Нафтогаз" і "Газпром", відсутні пункти про мінімальний гарантованому обсязі транзиті та штрафні санкції за його недотримання.

Також варто відзначити, що глава секретаріату Європейського енергетичного співтовариства (ЄЕС) Янеш Копач вважає, що Україна повинна бути готова до скорочення обсягів транспортування газу через її територію. Це, за його словами, в тому числі пов'язане з тим, що в Європі зараз побудовані нові LNG-термінали, які завозять дешевий газ з Катару та інших країн. Крім того, споруджуються та інші газотранспортні системи TANAP (Трансанатолійський газопровід) для поставок з Азербайджану до Італії, а також Nabucco West (з Туреччини до Австрії).

Наприкінці червня "Газпром" заявив про надання "Нафтогазу України" аванс за транзит газу в розмірі 1 млрд дол Раніше "Нафтогаз" відмовився від закачування газу в ПСГ для підстраховки європейських споживачів. Щоб забезпечити безперебійний транзит російського газу на експорт, Україні важливо заповнити ПСГ. Раніше Едуард Ставицький сказав, що до початку опалювального сезону в сховищах буде перебувати лише 14-16 млрд кубометрів газу, тоді як минулого року було розміщено 21 млрд кубометрів палива. Ще 5-6 млрд кубометрів газу НАК "Нафтогаз України" зазвичай закачувала для підстраховки споживачів з ЄС на випадок холодної зими. Тепер в компанії відмовилися від такої практики - паливом ПСГ повинні заповнити "Газпром" і покупці його газу